Adoniel

Lékařská péče se zlepšuje, a proto zdravotní stav lidí je mnohem lepší než dříve. Také věkový průměr, kdy lidé umírají, se neustále zvyšuje. Samozřejmě i v dnešní době řádí velmi vážné nemoci. Třeba taková rakovina kosí mladé lidi snad více než dříve. Určitě je na místě ptát se, proč a jak tomu přispívá prostředí, v němž jsme nuceni žít. Rovněž kardiovaskulární choroby úspěšně vybírají svou krutou daň.
Pomiňme tyto smutné záležitosti a mysleme na to, že většina obyvatel se pravděpodobně dožije vysokého věku a od nástupu do důchodu je čeká pravděpodobně ještě mnoho a mnoho aktivních let.

 
Je třeba s tím počítat a tak nějak se na to připravit.
 

  • Populace stárne, a proto jsou na místě obavy, že na naše důchody nebude mít kdo dělat. Je tedy rozhodně na místě si na důchod šetřit. Penzijní připojištění by mělo být naprostou samozřejmostí.
  • Tělo stárne pomalu, ale často chátrá mysl. Důsledkem toho je, že člověk je po fyzické stránce fit, ale mozek prostě nefunguje. Prevence je proto důležitá. Trénovat mozek, aby zůstal aktivní. Je to ta nejlepší obrana proti Alzheimerově nebo Parkinsonově chorobě.

 
 

Odchod do důchodu

Samotný odchod do důchodu lidé vnímají různě. Někteří se nemohou dočkat, někteří se toho naopak obávají. Mají strach, že když jsou v důchodu, jsou už odepsaní. Přitom je toho tolik, co mohou dělat. Pokud se Vás odchod do důchodu výhledově týká a docela se toho obáváte, zamyslete se nad tím, co můžete získat.

  1. Konečně získáte čas na své koníčky
  2. Můžete začít cestovat a věnovat se kultuře. Senioři mají výrazné slevy jak na cestování, tak na kulturní akce, takže se nemusíte obávat vysokých výdajů
  3. Můžete si najít čas na vnoučata. Vnoučata mají tu výhodu, že nejste za ně zodpovědní, předáte je zase zpět jejich rodičům. Ale záleží jen na Vás. Není to Vaše povinnost a hlavně pohlídat tu a tam vnoučata není totéž jako je hlídat pořád. Nenechte se v tomhle ohledu využívat
  4. Můžete si najít čas na své kamarády a přátele a především partnery či partnerky.
  5. Můžete i navzdory věku chodit do zaměstnání. Dvojí příjem je příjemný, ale zkuste si výraznou část odkládat na horší časy, až už nebudete pracovně aktivní.