Adoniel

S příchodem sychravých dnů plných vlhkosti, deště a nepříznivého počasí je zdivo vašeho objektu vystavováno zkoušce odolnosti. Udrží zdivo okolní a kapilární vlhkost nebo vlhkost zvítězí, zdivem prostoupí a začne se projevovat až na vnitřní omítce?

Na co si dát pozor?

Zejména u starších nemovitostí je pravděpodobnost vzniku problému větší, nicméně ani novější stavby nejsou zcela z obliga. Důležité není stáří objektu, ale jeho připravenost právě na působení vlhkosti – tj. kvalitní hydroizolační vrstva. Tedy vrstva ve zdivu, která má za úkol vlhkost zadržet a nedovolit ji konat škody.
Záleží samozřejmě nejen na její existenci, ale zejména na její kvalitě a v neposlední řadě také na její aplikaci. Ta musí být provedena maximálně odborně a v souladu se všemi doporučeními a technickými postupy.

cihlová zeď

Sanace zdiva

Zjištění, že je naše zdivo na vlhkost nepřipravené, může probíhat dvěma způsoby:

  1. Zjevně vidíme, že je něco v nepořádku. Na zdivu se tvoří plísně, v místnosti je cítit zápach a zvýšená vlhkost. V tu chvíli už vlhkost koná – tj. prostoupila a ničí struktury našeho zdiva.
  2. Některé profesionální firmy nabízejí měření vlhkosti zdiva. Tj. jsou pomocí specializovaných přístrojů zjistit, zdali se ve zdivu nachází vlhkost ještě dříve, než se začne viditelně projevovat. Díky tomuto přístupu pak odhalíme problém zavčas a můžeme na něj lépe a rychleji reagovat. Platí totiž pravidlo „čím dříve, tím lépe“.

zděné stěny

Řešení vlhkých stěn

V obou výše zmíněných případech je ale jisté, že je potřeba zasáhnout a provést takové kroky, které mi problém s prostupující vlhkostí eliminovaly. Řešením je sanace zdiva. Sanace zdiva spočívá v aplikaci dodatečné izolační vrstvy do zdiva, které má za úkol vlhkost zadržet. To, co tedy chybí (nebo je nekvalitně provedeno) dodáme ex post – tedy na již existující zdivo.
Metod a postupů je vícero, nicméně každá má své uplatnění v konkrétní situaci. Proto např. k účinnému podřezání zdiva řetězovou pilou není možné vždy přistoupit z důvodu možného narušení statiky objektu. Veřejnosti velmi známé jsou injektáže zdiva. Nicméně i ty nelze použít ve všech situacích!
Obecně lze říci, že situaci by měl vždy vyhodnotit odborník, který stanoví ten správný a účinný postup.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup