Adoniel

Po 50. roce věku jsou problémy s prostatou celkem běžným jevem. Prostata je uložena pod močovým měchýřem. Produkuje část tekutiny obsažené v ejakulátu a zajišťuje výživu spermií. Její velikost je ovlivněna působením testosteronu a s věkem má tendenci se zvětšovat. Protože obklopuje močovou trubici, působí její zvětšení problémy s močením. Jedná se zejména o časté nutkání k močení hlavně v noci, bolest nebo pálení při močení, přerušované močení, samovolný únik moči, bolesti v zádech či pánvi.

modrá stuha

  • Benigní hyperplazie ( BPH) je celkem běžné nerakovinné zvětšení prostaty. Je třeba navštívit lékaře, který žlázu prohlédne a stanoví další postup. Buď je pacient dál pouze sledován nebo se nasadí léky, které by měly prostatu zmenšit. Někdy je třeba přistoupit k chirurgickému zákroku, pokud dochází k velkým obtížím s močením.
  • nevidím neslyším nemluvím
  • Prostatitida nebo-li zánět prostaty může být chronická či akutní bakteriální. Chronická se stále vrací, projevuje se bolestmi v pánvi, v zádech nebo tříslech. Snadno přechází v akutní problém doprovázený horečkou, zimnicí a bolestmi. Je třeba nasadit antibiotika.
  • Rakovina prostaty je pro muže velkým strašákem. Roli hraje věk nad 50 let, genetická zátěž a pravděpodobně i kouření. Při podezření se provádí krevní testy, kde se zjišťuje hodnota PSA (prostatický specifický antigen). Je-li příliš vysoká, přechází se k dalším vyšetřením jako ultrazvuk, CT či biopsie. Pokud je výsledek pozitivní, postupuje se podle stadia rakoviny. Někdy se nádor jen sleduje, jindy je zapotřebí operace, hormonální terapie nebo ozařování.


pánské toalety
Největším problémem však je to, že muži se se svými obtížemi neradi svěřují. Zejména na problémy v oblasti genitálií a potence jsou mimořádně citliví. Tím se může stát, že muž navštíví lékaře, když už je pozdě nebo zcela zbytečně trpí problémy, které zvětšená prostata způsobuje. To se podepisuje i na jeho psychice a následně na kvalitě jeho sociálních vztahů nebo vztahu partnerském. Proto je třeba sebrat odvahu a svěřit se včas lékaři.