Adoniel

Stoupnout si před zrcadlo, vzít do ruky zubní kartáček, nanést pastu a čistit…rutina každého z nás. Už naše rodiče nás učili, že bez vyčištěných zubů ani ránu. Po návštěvě zubní hygieny ale většina z nás zjistí, že tuto rutinní činnost celý život dělá špatně. Hrozné zjištění! Když se přeci pravidelně celý život vracíme k jedné a té samé činnosti, musíme jí mít dobře zvládnutou. Nebo ne? Najednou se vám do zorného pole krom zubního kartáčku a pasty, dostanou i nejrůznější udělátka v podobě mezizubních kartáčků, zubních nití, škrabek na jazyk atd. Věřte nebo ne, většina lidí se všemi těmito produkty před návštěvou ordinace neměla ani tušení. Nakonec je ještě zapotřebí vyslechnout si pokárání, že takhle rozhodně ne a domů si odnášíte řadu produktů, které rozhodně musíte do vaší dentální hygieny zapojit. V praxi to znamená jediné, budík o 20 minut dřív a ranní zívání v autobuse.

čištění zubů

Bakteriální povlak je velkým strašákem každého, kdo se chce pochlubit zářivě bílým úsměvem. Ten se na zubech neustále usazuje a má za následek vznik zubního kazu, zubního kamene nebo dokonce zánětu dásní. A to znamená jediné – tolik nenáviděná návštěva stomatologa. Právě čištění zubů aktivně bojuje proti usazování plaku, který se dá velmi snadno odstranit mechanickou cestou. Samotná zubní pasta, voda či žvýkačka s mentolem tuhle práci za nás neodvede. Zubní plak je potřeba odstranit a to i z těch nejméně přístupných míst.

hlavice kartáčku

Jak dlouho si čistit zuby?

Jistě je vám známé pravidlo dvou minut, které je ale trochu zcestné. Málokdo s manuálním zubním kartáčkem zvládne vyčistit veškeré plošky za tak krátkou dobu. Na správné vyčištění zubů si vyhraďte alespoň 5 minut. Z hlediska hygieny si bohatě vystačíte s jedním čištění denně, to druhé (ranní) je možné z důvodu úspory času přeci jenom o něco zkrátit. Večer však rozhodně čištění zubů nezanedbávejte.