Adoniel

Snem některých milovníků vína je mít vlastní vinařský sklípek. Každý k tomu podmínky však nemá. Možnou alternativou pro skladování vína přímo v domácnosti může býtdomácí vinotéka. Je to vlastně chladnička na víno, která může být zároveň i elegantním doplňkem pro naši domácnost. Nejmenší vinotéky mají místo na 6–18 lahví. Velké pojmou i 50 lahví.
Pokud však chceme mít doma více druhů vína, budeme potřebovat vinotéku vícezónovou. Každý druh vína potřebuje jiné podmínky. Červené potřebuje 13–15°C a bílé 8–10°C, růžové 9–11°C a šumivé 4–6°C.
víno na horách
Jednozónová  vinotéka
Je vhodná v případě, že holdujeme jednomu druhu vína, červenému nebo bílému. Teplotu v celém jejím prostoru si můžeme sami nastavit podle druhu vína.
láhve vína
Vícezónová vinotéka
Pokud chceme doma mít více druhů vína, červené, bílé, růžové, je vinotéka rozdělena na více zón a každá může mít nastavenou jinou teplotu.
Jako téměř všechny spotřebiče je můžeme koupit jako volně stojící nebo vestavné. Všechny potřebují prostor na vzduchovou cirkulaci a kabel, proto bychom měli předem znát hloubku přístroje, aby nedocházelo k jeho přehřívání. Dejme pozor také na okolní teplotu místa, kde bude vinotéka umístěna. To určují, stejně jako u chladniček, klimatické třídy. Stejně tak by na ni nemělo dopadat přímé slunce. Sklo na dvířkách musí být chráněno UV zářením. Zabráníme tak znehodnocení vína. Vnitřní police bývají ze dřeva nebo leštěného kovu a o odstraňování nežádoucích pachů se nám staráfiltr. Vinotéka je také vybavena osvětlením, které bychom měli využívat jen po nezbytně dlouhou dobu. Pozornost si zaslouží hlučnost přístroje. Při tišším chodu také méně vibruje, což je dobré i pro víno, které potřebuje klid.
Je hodně důvodů, proč víno nedávat do ledničky, kde nemá ideální podmínky. Domácí vinotéka je dnes cenově dostupná a může být skvělým dárkem nejen pro muže.