Adoniel

Dilema o způsobu vašeho oficiálního začátku podnikatelské kariery, tedy o tom, jestli si svou novou společnost s ručením omezeným sami založíte, nebo si koupíte bezpečnou, také novou společnost takzvanou ready made, nevyřeší finanční náklady. Samozřejmě, že koupě něčeho nového, již hotového přijde o něco dráž, než když si vše zařídíte sami. Ale jen pokud jde o skutečné peníze. Započítali jste do aktivit spojených se zakládáním společnosti i svůj čas, jeho cenu? Jak to tedy ve skutečnosti je?

Jednoznačně koupit

Ready made společnosti v Ostravě, ale i jinde u nás si vyberete z nabídky. Všechny jsou na jedno brdo, takže se přikloníte ke koupi té, u které se vám nejvíce líbí její název. Společnost zaplatíte, podepíšete pár dokumentů a je vymalováno. Můžete začít podnikat. Od prvního kroku po skutečný start podnikání uběhne v podstatě jen pár hodin.

Pokud se rozhodnete si společnost založit vlastními silami, počítejte s delším časovým úsekem. Nejdříve si musíte nastudovat všechny náležitosti. Všechny dokumenty mají předepsanou strukturu a vlastně i body obsahu. A také nutno říci, že založení společnosti s ručením omezeným s jedním společníkem, může, trochu nadneseně působit až schizofrenně.

Mne vždy pobaví představa svolané Valné hromady. Jediný společník, přednese sám sobě podnikatelský návrh, návrh názvu společnosti i její další zaměření. Poté, co si jediný společník toto odsouhlasí, postoupí dál a přednese si návrh stanov společnosti.

Sepsat Společenskou smlouvu je nutné

Na řadu přichází volba orgánů společnosti. Ale to už je trochu za čarou. Zkrátka a dobře. Zápis z Valné hromady, zakladatelskou smlouvu a Stanovy společnosti je nutno nechat posvětit u notáře. Pak je zapotřebí složit v bance základní jmění. Vzhledem k tomu, že je u nás minimální částka 1 Kč, by v tom neměl být asi problém. Je třeba získat Živnostenské oprávnění, nechat zapsat novou společnost do Obchodního rejstříku a další, a další náležitosti. Není to složité, ale obere vás to o čas, který byste jinak mohli věnovat svému projektu.