Adoniel

Pojďme si rozebrat 2 různé modely tankování.
1. Vyplatí se jezdit tankovat do zahraničí?

Odpověď zní spíše ano, spíše vyplatí. Přestože cena pohonných hmot byla na našem území v minulosti i mnohem vyšší, stále se vyskytují v našem okolí státy, kde se dá tankovat levněji. Rozhodně však zapomeňte třeba na Německo, kde je cena značně vyšší.

Avšak nesmíte očekávat nějaké výrazné rozdíly, protože ty už jsou minulostí. Pokud však bydlíte v pohraničí (nejlépe sousedíte s Polskem), tak nějakou korunu ušetřit můžete. Jestliže jste ale třeba z Prahy, na zahraniční tankování zapomeňte – nebylo by to příliš ekonomické.

Průměr benzinu v Polsku je kolem 27 korun, zatímco v České republice je to něco málo přes 30 korun. I nafta vyjde u našich východních sousedů mírně levněji, ale vždy musíte brát v potaz to, že pumpaři jsou přizpůsobiví a na první benzínce za hranicemi opravdu levněji nenatankujete, ceny bývají mírně vyšší, než je polský průměr, takže by to potom vyšlo cenově zřejmě stejně jako doma.

Na druhou stranu i naši domácí pumpaři jsou přizpůsobiví, a aby všichni nejezdili tankovat do Polska, severnější regiony republiky patří dlouhodobě k oblastem, které mají v České republice nejlevnější pohonná paliva. V současnosti je nejdražším regionem dlouhodobě Praha, i když cena má mírně narůst opět ve všech regionech.

2. Cena ropy meziročně klesá, ale ceny pohonných hmot ne

Bohužel na tomto není nic divného. Pokud ropa zdražuje, ceny pohonných hmot jsou okamžitým ukazatelem a ceny začnou prudce stoupat. Avšak pokud cena ropy padá, hodnota nafty a benzínu jde dolů jen velmi pomalu. Dle průzkumů lze však vypozorovat i den, kdy jsou pohonné hmoty obvykle nejdražší – úterý a středa. Šanci natankovat nejlevněji máte ve čtvrtek.

Pravděpodobně nejdráž natankujete na benzínce, která se nachází u dálnice – důvod vyšší ceny je čistě z místa, kde se benzínka nachází. Přesto mezi nejdražším a nejlevnějším řetězcem je rozdíl až 7%. Konkrétně se jedná o Shell (dražší) a Tank Ono (levnější). Podle řidičů však může cena v takových případech odrážet i kvalitu.