Adoniel

Češi se do Banátu dostali v 19. století v rámci kolonizace, když území bylo dočasně přiděleno Uhersku, a z hospodářského i strategického hlediska bylo zalidnění nutností. Aby na určeném místě mohli vystěhovalci vůbec obdělávat půdu, museli nejprve vykácet části lesů. K bydlení si postavili jednoduchá obydlí ze dřeva a hlíny.
hory za stodolou
Celkem proběhly tři vlny kolonizace, a tak vzniklo na jihu této hornaté oblasti několik vesnic, z nichž 6 se dochovalo dodnes. Je to Svatá Helena, Gerník, Rovensko, Bígr, Einbentál a Šumice. Žije tu okolo 2500 etnických Čechů, kteří i po více než 150 letech odluky hovoří svou mateřštinou. Vesnice dodnes žijí převážně ze zemědělství, k obdělávání polí se používají koňské nebo kravské povozy.
Právě v Einbentálu se festival koná. Založil jej Štěpán Slaný (český florbalista a reprezentant ČR), a realizoval jej ve spolupráci s Janem Dubnem, a místním rodákem Tiberiu Pospíšilem. Banát, kde má rodinu jeho přítelkyně, si tak zamiloval, že se rozhodl trávit tam více času. Koupil tam starou chalupu, v současnosti pomáhá místním školám, a díky aktivitám v turismu a pořádáním festivalu pomáhá místním obyvatelům vydělat si podnikáním na živobytí. Návštěvníkům poskytují ubytování a stravu, a ti si u nich mohou zakoupit domácí produkty. Při návštěvnosti okolo 1100 fanoušků a 200 členů kapel vystačí místním výdělek z festivalu na několik měsíců živobytí.
hudební show
Na festival se z Česka můžete dopravit po vlastní ose, nebo využít speciálně pro tuto událost vypraveného vlaku. Ten je půl kilometru dlouhý, a veze jak návštěvníky, tak i kapely. Na festivalu už si zahrály kapely jako Mňága a Žďorb, Divokej Bill, Wohnout, Zrní a další.
Během festivalu se návštěvníci mohou zúčastnit doprovodných akcí, jako jsou výlety do přírody, muzea, nebo návštěva kulturního domu, kde se konají různé divadelní hry nebo přednášky.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup