Naše babičky, ještě naše maminky si doma hýčkaly kuchařské knihy o vaření a s recepty y vypisovaly si své vlastní recepty do speciálních sešitů, byla to tradice. Tato tradice, toto dědictví se pak mohlo dědit z generace na generaci. V dnešní době se to už tolik nenosí a klasické kuchařské knihy jsou na ústupu.
Kuchařské knihy/kuchařky, které voněly po vanilkovém cukru a leskly se od vaječných bílků, tak přesně takové si pamatujeme knihy po našich babičkách a maminkách. Byla to rarita a obrovská vzácnost takovouto knihu poté podědit. Ještě větší vzácností byly vlastnoručně psané kuchařky, kde si ženy z našich rodin zaznamenávaly své vlastní recepty, postřehy a tipy.
Teď už se to tak často nevidí, že by si žena, hospodyňka zapisovala své vlastní recepty a vedla si svou vlastní kuchařku. Pár z nás podědilo možné nějaké takové poklady po svých babičkách. Rozhodně si tyto knihy s recepty schovejte a nikdy je nedejte z ruky. Málokdo z nás si v současnosti vede svůj vlastní sešit o vaření.
Je to obrovská škoda, protože to k nám ženám jednoduše patřilo.
Koupě nových kuchařek také klesá. Lidé už netouží po kuchařkách, které budou mít doma vystavené ve svých kuchyních a knihovnách. Navíc jejich ceny jsou poměrně vysoké, lidé raději investují do jiného zboží a produktů. Poté tu máme také kuchařské časopisy, časopisy o jídle, food časopisy, i jejich prodej klesá, počet předplatitelů také klesá.
Proč tomu tak je? Nejedná se jen o finance. Dalším důvodem, proč lidé nekupují časopisy a knihy o jídle, je, že všechny tyto informace a mnoho dalších jsou volně dostupné na internetu. Na internetu naleznete vše.
Co nalezneme na internetu o jídle a vaření, pečení?
· recepty
· tipy
· diety
· zkušenosti ostatních kuchařů
· nákupní seznamy
· články o jídle a vaření
Na internetu naleznete vlastně to samé, co v knihách a časopisech, ve výsledku tam naleznete mnohem více. Vše je zdarma a navíc v neomezeném množství. Proto internet získává nadvládu i v tomto odvětví a klasika pomalu ustupuje modernizaci.